nedeľa 16. januára 2011

Jackie Chan

Jackie se narodil jako Chan Kong-Sang služebné a kuchaři, jenž pracovali u francouzského konzula. Když jeho otec přijal nabídku odjet pracovat na velvyslanectví v Austrálii, poslali sedmiletého Jackieho na deset let do Čínské operní školy. Ve škole prodělal velmi tvrdý trénink. Každý den musel vstával v 5 hodin ráno a do pozdního večera se učil tanec, zpěv, akrobacii a bojové umění. Pokud neodvedl dostatečně dobrý výkon dostal výprask nebo nedostal jídlo.

Teprve jako osmiletý se objevil v místním filmu "Big and Little Wong Tin Bar" (1962). Během studií se Jackie zúčastnil natáčení několika filmů jako komparsista. Po ukončení studia se živil jako kaskadér. Kaskadéra také dělal ve filmu "Fist of Fury /Jing wu men/" (1972), kde si hlavní roli zahrál Bruce Lee. S Brucem si zahrál ještě při natáčení akčního filmu Drak přichází "Enter the Dragon" (1973).

Po tragické smrti Bruceho v roce 1973 začal spolupracovat s Lo Weiem jedním z nejúspěšnějších hong kongských režisérů. Weiem z Jackieho chtěl udělat nového Bruce Leeho. Jejich spolupráce však nevyšla a Jackie se rozhodl pro vlastní charakter komediálního akčního herce.

Jeho prvním velkým hitem byl film "Snake in the Eagle's Shadow /She xing diao shou/" (1978). První úspěch přebyl ještě větším úspěchem v kung-fu komedii Mistrův syn "Drunken Master /Zui quan/". Po těchto úspěších se opět spojil s Lo Weiem a natočil velmi úspěšný film Odvážná hyena "Fearless Hyena /Hsiao chuan yi chao/" (1980). Lo Weiův přístup neumožňoval Jackiemu větší tvůrčí volnost a proto se spojil filmovou společností Golden Harvest, pro kterou pracoval jako kaskadér. Jejich prvním filmem byl "Young Master /Long xiao ye/" (1980).

Jackie se díky těmto všem úspěchům stal nejznámějším a nejlépe placeným hercem Asie. Pro celosvětovou popularitu mu scházelo prosadit se v Americe, proto v roce 1980 natočil svůj první americký film "The Big Brawl". O rok později si zahrál v menší roli s Burtem Reynoldsem v akční komedii Dělová koule "Cannonball Run" a v roce 1984 v jejím pokračování Dělová koule II "Cannonball Run II".

Po návratu zpět do Hong Kongu napsal scénáře a režíroval několik akčních komedií včetně "Project A /'A' gai waak juk jaap/" (1983), "Police Story /Ging chaat goo si/" (1985) a "Armor of God /Longxiong hudi/" (1986). Během natáčení Police Story se zranilo mnoho kaskadérů, a proto Jackie založil Asociaci kaskadérů Jackieho Chana "Jackie Chan Stuntman Association". Asociace se starala o účty za ošetření a Jackie osobně trénoval její členy. Sám Jackie si při natáčení Armor of God při pádu ze stromu poranil lebku a s poškozením mozku byl odvezen do nemocnice, kde podstoupil operaci.

Nikdo nevěřil, že se vrátí zpět do filmového průmyslu v kondici jakou měl předtím. Jackie to zvládl a navíc si v roce 1986 založil vlastní produkční společnost Golden Way a agenturu Jackie's Angels, pro obsazování talentů do svých filmů. V roce 1993 natočil jeden z mála filmů bez komických prvků "Crime Story /Zhong an zu/".

Druhé pokračování "Drunken Master II /Jui kuen II/" (1994) patří k jeho nejúspěšnějším filmům. Za svou celoživotní práci získal v roce 1995 cenu MTV "MTV's Lifetime Achievement Award". V USA se Jackiemu podařilo pořádně prorazit o rok později v akční komedii Rachot v Bronxu "Rumble in the Bronx /Hong faan kui/". Film si za první víkend od uvedení do kin vydělal 10 miliónů dolarů.

Po dvou méně úspěšných filmech První rána "First Strike /Jing cha gu shi IV: Jian dan ren wu/" (1997) a Terč "Mr. Nice Guy /Yatgo ho yan/" (1998), přichází další obrovský hit Křižovatka smrti "Rush Hour" (1998). V akčním filmu si zahrál inspektora Leeho po boku Chrise Tuckera. V roce 2000 si s Owenem Wilsonem a Lucy Liu zahrál v akční westernové komedii Tenkrát na východe "Shanghai Noon".

Následující léto se Jackie opět spojil s Chrisem Tuckerem na pokračování Křižovatka smrti 2 "Rush Hour 2", který zopakoval úspěchy prvního dílu. S kráskou Jennifer Love Hewittovou si zahrál ve filmu "Tuxedo" (2002) a stejný rok se opět spojil s Owenem Wilsonem ve filmu Rytíři ze Šanghaje "Shanghai Knights".

V roce 2004 ztvárnil roli číňana z francouskou přezdívkou Passepartouta ve filmu Cesta kolem světa za 80. dní. Novou podobu starému příběhu dal režisér Frank Coraci ; v jeho snímku se slavná dobrodružství spojují s komediálními a akčními prvky v jedinečnou podívanou pro celou rodinu.

Navzdory svému hollywoodskému úspěchu, Jackie byl zklamaný z nedostatku rolí pro asijské herce a jeho vlastní bezmocnosti kontrolovat aspekty filmového počínání v Americe. Jackieho celoživotní starost o fyzičku mu pomáhala v jeho práci kaskadéra a výrobě akčních scén v jeho filmech. V současné době u něj dochází k posunu k jiným žánrům a to k dramatu, romanci a fantasy. Také se více času věnuje charitě. Velice vážně přistupuje k práci ambasadora UNICEF/UNAIDS a spoustu času věnuje pomoci dětem, lidem pokročilejšího věku a všem, co ji potřebují. Také dále pokračuje v natáčení filmů v Hongkongu, které zahrnuje i filmový trhák New Police Story, které natočil v roce 2004,, The Myth z roku 2005, Dragon Kingdom, kde si zahral i s mladým talentom Jet Leem, Shinjuku Incident - dráma z roku 2009 a naposledy v americkej tuctovke The Spy Next Door z roku 2010.

Jackie je od roku 1982 ženatý s Lin Feng-Jiao. Mají spolu syna, zpěváka i herce, Jaycee Chana. Vydal i knižnú autobiografiu "I Am Jackie".