nedeľa 10. októbra 2010

Michael Jackson

Michael Joseph Jackson, známy ako Michael Jackson (* 29. august 1958 Gary, Indiana, USA – † 25. jún 2009 Los Angeles, Kalifornia, USA [1][2]) bol americký popový, soulový, a rockový spevák, skladateľ a tanečník černošského pôvodu, ktorý popri The Beatles a Elvisovi Presleym najvýraznejšie ovplyvnil popovú hudbu, a zmenil spôsob jej vnímania, predovšetkým tanečným stvárnením, ktorú reprezentovali aj umelecké videoklipy. Stal sa aj revolucionárom v živých vystúpeniach, a v tomto jeho vplyv je možné vidieť vo väčšine dnešných-súčasných najväčších hudobných hviezd.

Jeho komerčný úspech je dodnes neprekonaný, a v predajnosti albumov prekonal aj samotných The Beatles a Elvisa Presleyho, nehovoriac o jeho oceneniach, ktorými sa stal najoceňovanejším umelcom so ziskom viac ako 600 najrôznejších cien a uznaní, medzi ktoré patria predovšetkým tie hudobné ceny, ako 13 cien Grammy (+ 4 ďalšie ako súčasť projektu We are The World a samotný singel, ktorý Michael napísal a zložil spolu s Lionelom Ritchiem, a jednu so skupinou The Jackson 5 v roku 1971), 18 cien American Music Awards, vrátane ceny Americký Umelec 20. storočia, 22 cien Billboard Music Awards (+ 5 ďalších Billboard Video Awards), 12 cien World Music Awards, vrátane ceny na - Najpredávanejšieho umelca Milénia ocenili za album Thriller zápisom do Guinessovej knihy rekordov za najpredávanejší album všetkých čias. Najúspešnejšia koncertná séria (7x za sebou vypredaný štadión Wembley), Najviac získaných cien Grammy v priebehu jedného udeľovania 1984, Najväčší výnos zo svetového turné (v roku 1988 to bolo 124 mil. dolárov za turné Bad), Najvyšší hudobný kontrakt - viac ako 890 mil. dolárov za 16 rokov spolupráce, Najpredávanejšie video - "The Making Of Thriller", Umelec, ktorý najviac podporoval organizácie rôzneho druhu (viac ako 37 organizácii a spoločností v rámci (nielen) charity s dotáciami viac ako 300 miliónov dolárov), nehoroviac o hitparádových úspechoch ako sú zisky titulu - jediný umelec, ktorého 5 skladieb z jedného albumu (Bad) sa dostalo na vrchol singlového rebríčka v USA, alebo Michael bol prvým umelcom, ktorého singel debutoval priamo na vrchole amerického singlového rebríčka (v roku 1995 skladba - „You are not Alone“), a vrcholom rebríčkových ocenení je počet prvých miest v oficiálnej americkej hitparáde (vznikla 4. augusta 1958), kde dosiahol 13 jednotiek (+ 4 so skupinou The Jackson 5), a stal sa tak najúspešnejším mužským umelcom.

Michael pochádzal z 10 súrodencov a to ako 8. v poradí. Svoju hudobnú kariéru začal už ako päťročné dieťa.

Michael Jackson sa výrazne presadil ako tanečník. V tanci prišiel so zvláštnym tanečným krokom, kedy má divák pocit, že tanečník kráča vpred, ale v skutočnosti kráča vzad, tzv. Moonwalk a to iste aj do oboch strán, tzv. Sidewalk.

Začiatkom 60. rokov 20. storočia jeho starší bratia vystupovali v súrodeneckej skupine (Jackie, Jermaine, Tito, Marlon) a Michael sa k nim pridal v roku 1964. Onedlho sa stal ako vtedy najmladší člen lídrom skupiny The Jackson 5. Skupina prerazila v roku 1969 a prvú platňu vydala, keď mal Michael 12 rokov. Súčasne s tým odštartoval svoju sólovú kariéru. Prvým jeho hitom bola balada „Got to Be There“ (1972), avšak prvým hitom č.1 sa stala skladba „Ben“ 5. augusta 1972, z rovnomenného albumu, z ktorej sa predalo viac ako 1 milión kópií. Naposledy s bratmi vystupoval v roku 1984 na svetovom turné Victory, v roku 2001 však ešte spoločne odspievali niekoľko hitov na koncerte usporiadanom na počesť Michaela (Michael Jackson: 30th Anniversary Celebration 2001).

V roku 1978 Jackson debutoval aj vo filme, v muzikáli The Wiz (Čarodejník), kde hrala aj Diana Ross. Hral v ňom strašiaka. Vtedy sa spoznal s Quincy Jonesom.

Quincy Jones sa stal jeho producentom na prvý sólový album roku 1979 Off the Wall (vydavateľstvo: Epic Records). Album mal veľký úspech na celom svete, a obsadil 4 prvé miesta v rebríčkoch USA.

V roku 1982 Michael Jackson vydáva Thriller, najpredávanejší album na svete (predalo sa niečo okolo 108 000 000 kusov) na tomto albume sa stalo 7 piesní hitmi, ktoré opäť lámali rekordy. Michael mal originálne videoklipy, ktoré by sa dali nazvať aj krátkymi filmami, ktoré ešte zvyšovali kvalitu singlov. Spolupracoval na nich s najlepšími producentmi a režisérmi, vo videoklipoch využíval najnovšie technológie a špeciálne efekty. Pre klipy „Billie Jean“ a „Thriller“ použil umelecké efekty ako make-up skombinované s fantastickým tancom a choreografiou. Vyprodukoval tak 14-minútové video. Toto video sa stalo tiež najúspešnejšie predávaným videoklipom. Album Thriller je nielen najpredávanejší album všetkých čias (predalo sa niečo okolo 108 mil. kusov), ale aj prototypom dokonalého popového albumu. V roku 1983 predviedol svoj legendárny tanec Moonwalk na show "Motown in 25 years". V roku 1984 Michael vyhral 8 cien Grammy, utvoril tým nový svetový rekord. Dostal ich za album Thriller a za jeho prácu na rozprávaní „ET Storybook“.

Nasledoval album Bad (1987; s viac ako 35 mil. predaných kusov) a Dangerous (1991; s viac ako 32 mil. predaných kusov), ktoré pre zmenu znamenali aj umelecký posun - predovšetkým album Dangerous, ktorý je najvýraznejším v novom hudobnom štýle tzv. - New Jack Swing. Nasledoval album HIStory (1995), ktorý je najpredávanejším dvojalbumom s celkovým predajom 40 miliónov kusov v dvojbalení, Blood on the Dance Floor (1997), ktorý je najpredávanejší remixový album s viac ako 8 miliónmi predaných kusov) a album Invincible (2001) s predajnosťou 10 miliónov kusov. Jeho zatiaľ posledným albumom je reedícia 25 rokov starého albumu Thriller, kde sú pôvodné skladby upravené v spolupráci so súčasnými spevákmi. Od februára sa z tejto reedície predalo 2008 viac ako 2,2 miliónov kusov. Celkovo od roku 1970 predal nestarnúci Kráľ popu viac ako 500 mil. nahrávok.

V roku 2009 sa Michael pripravoval na koncertné turné This is it, ktoré sa malo začať 13. júla.

Jeho prvou manželkou sa stala Lisa Marie Presley, dcéra Elvisa Presleyho. Vzali sa v máji 1994, odlúčili v decembri 1995, rozviedli v januári 1996.

Druhýkrát sa oženil so zdravotnou sestrou Debbie Rowe, s ktorou má dve deti, Paris Michael Katherine Jackson a Prince Michael Joseph Jackson I. Onedlho po narodení detí žili manželia oddelene a rozviedli sa po necelých troch rokoch (1996–1999). Jacksonove tretie dieťa Prince Michael Jackson II (známy aj ako Blanket) sa narodil v roku 2002. Identita matky nebola Jacksonom nikdy zverejnená, no poznamenal, že je výsledkom umelého oplodnenia náhradnej matky jeho spermiami. V novembri toho istého roku priniesol svojho novorodenca ukázať svojim fanúšikom na balkón svojej hotelovej izby v Berlíne. Detské telíčko so zakrytou tváričkou držal za pravé rameno a nakrátko ním zamával v priestore za zábradlím, čím si vyslúžil pohoršenie médií a verejnosti. Neskôr sa Michael ospravedlňoval za tento incident a označil ho za „príšernú chybu“

Michael sa aktívne osobne i finančne spolupodieľal na mnohých humanitárnych akciách a projektoch, rovnako aj na aktivitách proti vojnám, živelnému ničeniu fauny a flóry na Zemi, čo sa stalo námetom viacerích jeho skladieb a videoklipov („Gone Too Soon“, „Heal the World“, „Earth Song“, USA For Africa:„We Are the World“, „Will You Be There“, „Gone Too Soon“, ...). Bol zakladateľom charitatívneho fondu Heal the World (Uzdravme svet).

V auguste 1993 bol obvinený otcom 13 ročného chlapca, z údajného sexuálneho obťažovania, ktorého proces sa nekonal, keďže rodina súhlasila s mimosúdnou dohodou o "stiahnutí žaloby". Prípad bol od samotného začiatku veľmi pochybný, a vyšetrovanie nedokazovalo žiadny trestný čin zo strany Michaela, avšak súkromní detektívi odhalili vydieranie zo strany otca chlapca, ktoré bolo zachytené na audio zázname, kvôli mimosúdnemu vyrovnaniu sa vo vyšetrovaní ďalej nepokračovalo. "Odškodné" vo výške 20 miliónov dolárov nakoniec vyplatila poisťovňa, ktorá tak urobila aj napriek nesúhlasu Michaela a jeho právnikov v čase, keď bol Michael v polovici svojho svetového turné Dangerous, a práve kvôli obchodným zmluvám a takmer miliarde dolárov, ktoré toto turné stálo, poisťovňa v snahe zabrániť možným obrovským stratám pre zrušené kontrakty, uprednostnila "vyplatenie" rodiny, a tým zabránila akémukoľvek očisteniu mena Michaela. [8][9]

Na konci roku 2003 bol obvinený zo zneužívania 14-ročného chlapca. Aj v tomto prípade bol použitý rovnaký scenár vydierania, a na veľké prekvapenie, do prípadu boli zainteresovaní rovnakí ľudia a vyšetrovatelia ako pred 10 rokmi. Matka chlapca navštívila rovnakého psychiatra ako otec chlapca v roku 1993, prípad vyšetroval rovnaký tím vyšetrovateľov ako v roku 1993, rodinu zastupoval rovnaký právnik, ktorý "obhajoval" aj chlapca v roku 1993, a z médií tu boli 3 novinári, ktorí sa zaoberali prípadom aj v roku 1993. Vo februári 2005 sa začal proces, v ktorom mu hrozilo až 20 rokov väzenia. V máji 2005 ho porota oslobodila zo všetkých bodov obžaloby, obvinenie nebolo dokázané, pretože neexistovali reálne a relevantné dôkazy a Michael odišiel zo súdu ako nevinný.

Celkový pohľad na tieto obvinenia, ktoré sa stali symbolom "sprisahania" prinášajú dve knihy - „Conspiracy“ od autorky Aphrodite Jones, ktorá bola svojho času novinárka a je autorkou bestselerov kriminálnych prípadov, a ktorá denne sledovala dianie v súdnej sieni, a „Redemption“ od Geraldine Hudges, ktorá pracovala ako asistentka právnika v roku 1993, ktorý zastupoval oboch chlapcov.

Michael Jackson zomrel ako 50-ročný na zlyhanie srdca vo štvrtok 25. júna 2009 o 12:30 miestneho času (21:30 SEČ) v prenajatom sídle Holmby Hills v Los Angeles (Kalifornia). Po pokusoch o oživovanie bola jeho smrť oficiálne oznámená hovorcom lekárskeho ústavu UCLA Medical Center Fredom Corralom o dve hodiny neskôr - o 14:26.